حكايتهاي مديريتي ۰۱ – مسلماً مورچه

مورچه هر روز صبح زود سر كار می رفت و بلافاصله كارش را شروع می كرد و با خوشحالی هر روز كار زیادی انجام می داد. رئیسش كه یك شیر بود از اینكه می دید مورچه می تواند بدون سرپرستی بدین گونه كار كند، بسیار متعجب بود. بنابراین سوسكی را كه تجربه بسیار بالایی در سرپرستی داشت و به نوشتن گزارشات عالی شهره بود، استخدام كرد تا این موضوع را بررسی كند.

اولین تصمیم سوسك راه اندازی دستگاه ثبت ساعت ورود و خروج بود. او همچنین برای نوشتن و تایپ گزارشاتش به كمك یك منشی نیاز داشت. عنكبوتی هم مدیریت بایگانی و تماسهای تلفنی را بر عهده گرفت. شیر از گزارشات سوسك لذت می برد و از او خواست كه نمودارهایی كه نرخ تولید را توصیف می كند تهیه نموده كه با آن بشود روندها را تجزیه تحلیل كند. او می توانست از این نمودارها در گزارشاتی كه به هیات مدیره می داد استفاده كند. بنابراین سوسك مجبور شد كه كامپیوتر جدیدی به همراه یك دستگاه پرینت لیزری بخرد. او از یك مگس برای مدیریت واحد تكنولوژی اطلاعات استفاده كرد.

مورچه كه زمانی بسیار بهره ور و راحت بود از این حد كاغذ بازی افراطی و جلساتی كه بیشتر وقتش را هدر می داد متنفر بود. شیر به این نتیجه رسید كه زمان آن فرا رسیده كه شخصی را به عنوان مسئول واحدی كه مورچه در آن كار می كرد معرفی كند. این سمت به جیرجیرك داده شد. اولین تصمیم او هم خرید یك فرش و نیز یك صندلی ارگونومیك برای دفترش بود. این مسئول جدید یعنی جیرجیرك هم به یك عدد كامپیوتر و یك دستیار شخصی به منظور كمك به برنامه بهینه سازی استراتژیك كنترل كارها و بودجه نیاز پیدا كرد.

اكنون واحدی كه مورچه در آن كار می كرد به مكان غمگینی تبدیل شده بود كه دیگر هیچ كسی در آن جا نمی خندید و همه ناراحت بودند. در این زمان بود كه جیرجیرك، شیر را متقاعد كرد كه نیاز مبرم به شروع یك مطالعه سنجش شرایط محیطی وجود دارد. با مرور هزینه هایی كه برای اداره واحد مورچه می شد شیر فهمید كه بهره وری بسیار كمتر از گذشته شده است.

بنابراین او جغد كه مشاوری شناخته شده و معتبر بود را برای ممیزی و پیشنهاد راه حل اصلاحی استخدام نمود. جغد سه ماه را در آن واحد گذراند و با یك گزارش حجیم چند جلدی باز آمد. نتیجه نهایی این بود: «تعداد كاركنان زیاد است».

حدس می زنید اولین كسی كه شیر اخراج كرد چه كسی بود؟

مسلماً مورچه؛ چون او عدم انگیزه اش را نشان داده و نگرش منفی داشت.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *